»Ljudje, ki so to narisali, so bili takšni kot mi, imeli so vse predispozicije in orodja, da so naslikali, kar so želeli.«
»To pomeni, da je tudi upodobitev stara vsaj toliko, lahko pa je še veliko starejša, ker smo datirali kalcij, ki se je nabral na njej.«
»Lahko rečemo, da smo razbili mit o belokranjskem endemitu in ga spremenili v dolenjsko-belokranjskega.«
»Varuhi človeške ribice iz Postojnske jame počasi odstirajo neznanke, ki jih je okoli človeške ribice še vedno nešteto.«
»Ko govorimo o ogroženosti jamskih živali, moramo posebej omeniti vodne, med katerimi so človeška ribica, številne vrste rakcev, kot so mokrice, kozice, oslički in druge, ki so zaradi onesnaženja naših rek ponikalnic še bolj ogrožene.«
»To pomeni, da je tudi slika stara vsaj toliko, lahko pa je še veliko starejša, ker smo datirali kalcij, ki se je nabral na njej.«
»Presenetilo me je, kako razširjeni so bili uničujoči kristali soli in njihova kemična sestava na stenah z umetninami, za katere vemo, da so stare tudi več kot 40.000 let.«
»To pa kaže, da je pretočnost reke Pivke skozi jamski sistem vendarle počasnejša kot na površju.«
»Ko jamarji pridejo v jame, običajno vidijo netopirje, jamske kobilice, metuljčke, vendar to niso prave jamske živali.«
»Dolgo se ni vedelo, kdaj, v katerem letnem času, je bil Nagel na Kranjskem. Znani so trije njegovi napisi: podpisal se je v Postojnski jami, v Jami pri Predjami in v Vilenici. Ti napisi na jamskih stenah so edini 'dokument', v katerem so zapisani natančni datumi Naglovega obiska na Kranjskem. V omenjenih jamah je pustil napise 13., 18. in 19. julija 1748.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju